I debata Krakowskiego Forum Bezpieczeństwa

3 kwietnia 2019 roku w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie odbyła się I debata Krakowskiego Forum Bezpieczeństwa. W debacie nt. „Bezpieczeństwo Polaków – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” udział wzięli gen. bryg. Andrzej Pawlikowski oraz gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek.

Generałowie podjęli polemikę na trudne tematy związane z kreowaniem bezpieczeństwa Polaków po transformacji systemowej, nie pomijając jednocześnie oceny funkcjonowania współczesnych służb mundurowych. Niewątpliwie ciekawym aspektem debaty była próba odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości bezpieczeństwa Polski i Polaków.

Debatę prowadzili dr Andrzej Czop, dr Julia Gawęcka (koordynator Krakowskiego Forum Bezpieczeństwa) oraz dr Przemysław Wywiał.

Spotkaniu przysłuchiwali się pracownicy INoB, studenci aktywnie działający w ramach Legii Akademickiej oraz uczniowie XXX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie im. Św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Aż dwugodzinne spotkanie okazało się owocnym czasem, zarówno dla gości, jak i słuchaczy, co potwierdziły liczne pytania z sali.

Krakowskie Forum Bezpieczeństwa stwarza okazję do wymiany myśli i poglądów oraz debat na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata, wygłaszanych przez osoby, które w przeszłości w istotny sposób uczestniczyły w tworzeniu lub obecnie kształtują podstawy polskiego i światowego systemu bezpieczeństwa. W trakcie spotkań Krakowskiego Forum Bezpieczeństwa są prowadzone eksperckie debaty o istotnych problemach, stanowiących aktualne wyzwania dla Polski, Europy i świata. Ideą Forum jest stawianie otwartych – nieograniczonych rygorami poprawności oraz bieżącymi uwarunkowaniami – pytań i problemów oraz w drodze nieskrępowanej dyskusji poszukiwanie propozycji kierunków działań w omawianych kwestiach. Do udziału w debacie, zarówno jako główni uczestnicy są zapraszani uznani eksperci oraz osoby związane z problematyką bezpieczeństwa. Nasze debaty mają charakter otwarty. Innowacyjność Forum polega na polemice prowadzonej przez dwóch interlokutorów na zasadzie „pojedynku na słowa i argumenty”.

Wszystkich zainteresowanych taką formą dyskusji o bezpieczeństwie i obronności zapraszamy na kolejne debaty.