Porozumienie o współpracy Uniwersytetu Pedagogicznego i 11MBOT

W dniu 15 listopada br. Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr BOREK i Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” płk Marcin SIUDZIŃSKI podpisali notatkę o współpracy.

Dzięki nawiązanej współpracy studenci kierunków związanych z bezpieczeństwem narodowym będą mogli odbywać praktyki zawodowe w 11MBOT. Już dziś takie praktyki rozpoczęli studenci kierunku Bezpieczeństwo Państwa prowadzonego przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie.

Ponadto współpraca obejmować ma m.in. budowanie obywatelskiego zaplecza Sił Zbrojnych, w szczególności Wojsk Obrony Terytorialnej, promowanie nowego modelu służby żołnierzy OT pełniących terytorialną służbę wojskową, propagowanie działań edukacyjno-wychowawczych służących kształtowaniu postaw patriotycznych, kultywowaniu tradycji oręża polskiego oraz wzmacnianie świadomości historycznej ze szczególnym uwzględnieniem popularyzacji wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym.

Obecnie w 11MBOT terytorialną i zawodową służbę wojskową pełni dwóch wykładowców oraz kilkudziesięciu studentów i absolwentów Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie. Z pewnością dzięki nawiązanej współpracy w najbliższym czasie kolejni studenci zasilą szeregi małopolskich terytorialsów: dla ochotników z tego środowiska dedykowane będzie szkolenie podstawowe planowane na wakacje 2022 roku.