Przejdź do menu Przejdź do treści

V edycja Legii Akademickiej na Uniwersytecie Pedagogicznym – zakończona

W dniu 26 maja w auli Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN odbyło się uroczyste spotkanie ze studentami, którzy ukończyli V edycję kursu szkolenia wojskowego w ramach Legii Akademickiej na naszej uczelni, połączone z wręczeniem im odpowiednich zaświadczeń. W spotkaniu wzięli udział Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UP oraz zastępca Szefa Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Paweł Wójcik.

W trakcie kursu teoretycznego, jaki odbył się w roku akademickim 2021/2022, studenci-ochotnicy zapoznali się m.in. z podstawami taktyki, szkolenia strzeleckiego, regulaminów, terenoznawstwa, obrony przed bronią masowego rażenia, rozpoznania wojskowego, powszechnej obrony przeciwlotniczej, przywództwa, metodyki szkolenia. Zajęcia na uczelni uzupełnione były e-learningiem na platformie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Uczestnicy kursu odwiedzili również Patronacką Jednostkę Wojskową, którą jest 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Na terenie jednostki w Kłaju, pod okiem kadry i instruktorów, zapoznali się z elementami taktyki Wojsk Obrony Terytorialnej oraz bronią i wyposażeniem, którego używają żołnierze.

Ogółem V edycję Legii Akademickiej na naszej uczelni ukończyło 168 osób (moduły podstawowy i podoficerski). Większość z nich złożyła już wnioski o powołanie na szkolenie praktyczne w ośrodkach szkolenia i jednostkach wojskowych, po którym zostaną szeregowymi lub kapralami rezerwy. Życzymy Wam dużo żołnierskiego szczęścia!

Za organizację projektu i prowadzenie zajęć odpowiedzialni byli wykładowcy Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie, którzy są jednocześnie doświadczonymi żołnierzami i instruktorami.

Pod względem liczby przeszkolonych studentów nasz Uniwersytet niezmiennie od 5 lat zajmuje pierwsze miejsce w Małopolsce i jest jednym z najlepszych w skali całego kraju.  Wielu naszych absolwentów jest obecnie żołnierzami zawodowymi (również oficerami), pełni terytorialną służbę wojskową, uczestniczy w ćwiczeniach rezerwy lub też zostało funkcjonariuszami innych służb mundurowych.Realizacja kursu teoretycznego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka” jest finansowana ze środków Ministra Edukacji i Nauki.