Studenci w Pałacu Prezydenckim

Nasi studenci w Pałacu Prezydenckim i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa

W dniach 30-31 maja grupa doktorantów nauk o bezpieczeństwie i studentów naszego Instytutu pod opieką dr. hab. Przemysława Wywiała, prof. UP uczestniczyła w wyjeździe do Warszawy. Odwiedzili m.in. Kancelarię Prezydenta RP, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Pałac Prezydencki, zapoznając się z jego historią a także zadaniami i zasadami funkcjonowania Kancelarii Prezydenta RP. Zobaczyli miejsca ważne dla kreowania naszej polityki bezpieczeństwa, ponieważ to np. tutaj Prezydent RP podpisał ratyfikował akt o przystąpieniu Polski do NATO (1999 r.) i Unii Europejskiej (2003 r.).

W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa nasi doktoranci i studenci spotkali się z jego dyrektorem płk. Konradem Korpowskim oraz zastępcą dyrektora panem Grzegorzem Matyasikiem. Zapoznali się ze strukturą i działalnością RCB jako ośrodka budowy świadomości sytuacyjnej, niezbędnej dla decydentów w systemie bezpieczeństwa narodowego. Ponadto G. Matyasik omówił funkcjonowanie platformy GISCOVID-19, która została stworzona w czasie pandemii COVID-19, a działała w oparciu o narzędzia geoinformacyjne.

Odwiedzając stolicę goście z Uniwersytetu Pedagogicznego zwiedzili także Muzeum Powstania Warszawskiego, po czym udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Uwieńczeniem wycieczki był spacer po Starówce i Łazienkach Królewskich.

Wyjazd z pewnością był dobrym doświadczeniem i uzupełnieniem wiedzy jaką jego uczestnicy nabyli w czasie studiów z zakresu bezpieczeństwa, a także powinien zaowocować nawiązaniem współpracy z odwiedzonymi instytucjami. Nasza pierwsza doktorantka już wkrótce rozpocznie staż naukowy w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.